روزی روزگاری کله قند

وقتی مراسم خواستگاری و بله برون و اینا تمام شود . نوبت بردن نشان که قبلاًیک حلقه انگشتر و یک قواره پارچه و در شهر ما همدان یک کله قند به خانه ی دختر می شود .حالا هرکسی دلش بخواهد چیزهای دیگری مثل لباس زیر و شیرینی و...  اضافه می کند.و بعد از امضای قرارداد اولیه کله قند شکسته می شود و به این ترتیب اسم مراسم نامزدی "قند شکستن "می شود.

قبلاً همین قند را موقع عقد سر عروس خانم و آقا داماد می ساییدند ولی حالا کله قند های ظریف ترو کوچک تری را استفاده می کنند تا زندگی شیرین شود."قند سابیدن"

بعد از عقد خانم های خانواده ی عروس سر این قند را با لباس و ...به خانه ی داماد می برند.که به آن " سرقند بردن "می گویند.

فردای روز عروسی یعنی پاتختی یا موقع به دنیا آمدن بچه ی اول از همین قند استفاده کرده با آرد و روغن و آب ،قیماق (شبیه حلوای شل)درست می کنند.شاید هم بشکنند و در قندانشان بریزند یا آن قدر نگه دارند تا بخت بچه ی بعدی باز شود.یا...

جای شما خالی ما فعلاً تا مرحله ی قند شکستن یکی از بچه های فامیل پیش رفتیم و امیدواریم بقیه ی مراحل هم به خوبی و خوشی پیش برود.

/ 11 نظر / 60 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جرم شناس

الهىىىى مبارك باشه خانم امينى عزيزمممممممم[بغل] ان شالله تا باشه به جشن و شادى

ریتا

چقدر خوب و صمیمی... مبارک باشه... به سلامتی. امیدوارم خوشبخت بشن[بغل]

زهرا

آخی ایشالله که مبارک شون باشه و به سلامتی تا مرحله ی آخر رو برین [چشمک] حالا لباس چی بپوشیم؟ [نیشخند]

مژگان امینی

با تشکر از پرشین بلاگ که نمی توانم وارد مدیریت شوم. ممنون از دوستانی که آرزوهای خوب برایم کرده اند.

سمیه

ای بابا زن عمو جان چه حوصله ای دارن دیگه مردم [متفکر من فقط به این فکر می کنم که توی این برف و سرما اگه اول صبح از سرویس جا بمونم چه جوری باید برم سر کار تو اون ساعت نه اژانس می یاد نه تو بیمارستان جای پارک هست که ماشین ببریم ای خدا......... .... [کلافه] خوشبختی یعنی معلم بودن مگه نه؟[ناراحت]

صبا

به امید این که همه جوانان کامشان چون قند شیرین باشد ممنون مهربان [گل]

ستوده

انشالله که همیشه خوش باشید [گل]