مشت بر پوست

امشب که این کتاب را دیدم به یاد زمانی که تابستان ها برای بچه های خواهرم کتاب می خواندم افتادم .اول فکر کردم برای سپهر ومینا خواندم ولی کمی که به حافظه ی مبارک فشار آوردم دیدم قضیه مربوط به دهه ی اول هفتاد است که من به عنوان یک خاله ی خوب هنوز مجرد بودم(مریم توی انشای مدرسه اش که آرزوهای خیلی بزرگ وغیرممکن بود نوشته بود :آرزوهای من سفر به فضا و ازدواج خاله م‍ژگان است.). خیلی این کتاب را دوست داشتیم ولی از کتاب خانه گرفته بودم وپس دادم .حالا از شهر کتاب خریدم . حتماً برای بچه ها می خوانمش به یاد سالهای پیش.حالا یه کمی از صفحه ی 84کتاب" مشت بر پوست" هوشنگ مرادی کرمانی را برای شما می خوانم :

-سیر هم باشند روحیه ی خندیدن وشاد بودن ندارند .تو همین بازار این همه گدا هست که ناله و گریه و التماس می کنند و شعرهای غمناک می خوانند ، مردم به آن ها پول می دهند و کاری شان ندارند. اما اگر کسی بیاید چیزی بگوید که بخندند یا آوازی بخواند و بشکنی بزند ، مسخره اش می کنند. می گویند دیوانه است .بچه ها به اش سنگ می زنند . کاسب ها از میدان و بازار می اندازنش بیرون.

-"ولی دیوونه"یادت هست؟صبح به صبح یک نخود می گذاشت کف دستش ، تو بازار راه می رفت و می گفت :"یک نخود انصاف می خوام." 

این هم به خاطر لیلا خانم که هنوز عکس غذایشان را نفرستادند.

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
لیلا

یادت هست کتاب جزیره سرگردانی را که برایم خریده بودی ؟ نمی دانم این کتاب را به خاطر تو دوست دارم یا به خاطر نگارش سیمین دانشور ولی هر چه هست من مدل کتابهایی را که می خری دوست دارم .... راستی خیلی وقت است که برایم کتاب نخریده ای خاطرت هست ؟

ستوده

یاد کتابهایی را که در گذشته می خواندیم به خیر .البته کارهای آقای کرمانی خیلی هم قدیمی نیست.[گل]

عاطفه

این یه کمی خیلی قشنگ بود مادرجان..

افشین

[گل] درود بر شما [گل] ------- بروزم با --------- [گل] جشن چهارشنبه سوری که در پایان زمستان برگذار می شود نوید نوروز را می دهد. [گل] جشن چهارشنبه سوری هیچگونه ارتباطی به جشن ها و مراسم فرهنگی عربها ندارد و هیچیک از قبایل کنونی آنها این سنت را اجرا نمی کنند. این مراسم به هیچ دین و مذهبی وابسته نیست. این مراسم آریائی و پارسی میباشد. جشن چهارشنبه سوری خجسته باد [گل] [گل] جاوید باد ایران زمین [گل]

ناهید سعادتیان

سلام همکار عزیز . مگه خبر نداری لیلای ما در دوران رژیم به سر می بره ؟ وزنی کم کرده ... بیا و ببین ![ماچ]

رها پویا

الهی بگردم یک نخود انصاف دلم گرفت اون که از همه عاقل تره

ترنج

منم نوشته های هوشنگ خان مرادی کرمانی را دوست دارم کتاب شما که غریبه نیستید را خوندم خیلی زیباست

دختری از یک شهر دور

یک نخود انصاف... متن خیلی عمیقی بود... راستی چرا برا بچه آرزوی بزرگ بوده ازدواج شما؟؟؟

ترنج

این کتاب داستان زندگی خود اقای کرمانیه و البته اگه داستانهای بی بی و مجید را دیده باشید ی جورایی به اون داستان ها هم شبیهه حتما بخونید