دوران راهنمایی من

با این وضع ثبت نام نشدم و منتظر آرام شدن اوضاع ! به خانه ی عمه ام در آبادان درست کنار ساحل اروندرود که آن طرفش عراقی ها مشغول ساختن سنگر بودند رفتیم.همه در مهمانسرای پتروشیمی آبادان جمع شده بودیم .یکی همسایه اش را هم آنجا آورده بود به جز ما همه مواد داخل فریزرشان که به علت قطع برق در حال آب شدن بود را آورده بودند و نهار و شام انواع و اقسام غذاها را می خوردیم البته با چاشنی بمب و خمپاره و هنوز باورمان نمی شد که این جنگ جنگ است و آن طرف رودخانه سربازان عراقی آرایش نظامی شان را درست می کنند.یک سرباز ایرانی که این طرف آب مشغول سنگر ساختن بود با تعجب به پسر عمه ام گفته بود که چرا زن و بچه هایتان را از این جا نمی برید ؟!

بعد به منزل عمه ی دیگرم در اهواز رفتیم.وهنوز منتظر بودیم به خانه مان برگردیم .از آنجا دیگر بنزین به ما ندادند و گفتند نمی شود همه شهر را ترک کنند و من و مادر و خواهرم با یک هواپیمای جنگی کنار تابوت شهدا و اسیر به زنجیر کشیده شده به تهران آمدیم.

یک ماه گذشت و ما با یک چمدان ، منزل مادر بزرگم باز هم منتظر پایان جنگ و برگشت به خانه بودیم.نمی دانم چه طوری بود ما که اشیای قیمتی را با خودمان نیاورده بودیم کارنامه اول راهنمایی را توی چمدان گذاشته بودیم.بالاخره توی مدرسه ی راهنمایی رضوان خیابان آذربایجان تهران ثبت نام کردم ولی خیلی عقب بودم .

بچه ها و حتی بعضی معلم ها هم لهجه ی آبادانی ام را مسخره می کردند .یک روز از دبیر ریاضی ام به خاطر این که گفتم من درسم را خودم می خوانم و به کلاس می رسم یک کشیده آب دار خوردم.یعنی دوست داشتند من ناله کنم و برایم احساس ترحم کنند مادرم را خواستند تا کمک مادی بدهند ولی او قبول نکرد و این باعث شد که مادرم هرجور شده یک روپوش قهوه ای بدقواره هم رنگ بچه های مدرسه برایم بخرند.خیلی سخت بود ولی آخر سال شاگرد اول پایه ی دوم شدم اما قبل از کارنامه گرفتن به همدان رفتیم چون تا آن موقع پدرم بی کار مانده بود و همدان برایش کار پیدا شده بود و می توانست سابقه اش را به آنجا منتقل کند.

سه ماه تابستان را منزل دایی ام بودیم یکی از اتاق های خانه شان را به ما داده بودند و ما هنوز همان یک چمدان لباس را با اندکی اضافه داشتیم. بالاخره از یک جایی بنزین گیر آمده بود و ماشین با شیشه های خرد شده به همدان رسید.برادرم با هزار سختی وسایل باقی مانده از خمپاره ها ودزدها را به همدان آورد و ما مدتی مشغول شتشوی باقی مانده ی چندین سال زندگی پدر و مادرم بودیم.پدرم سرکار می رفت و ما یک خانه اجاره کردیم و بالاخره من سوم راهنمایی را در مدرسه ی طالقانی همدان خواندم.

/ 19 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نسرین بهجتی

سلام عزیزم ...دلم برات تنگ شده ... از هفته دیگه کلاس شیرینی پزی میروم ... می بوسمت

نسرین بهجتی

راستی شعر رقیب داستان فیلمهای پر مخاطب فارسی وان است[خنده]

برایت میمانم

مژگان جون آپم عزیزم منتظرت هستم مثل همیشه با نظرات نازت .......[قلب]

جوجو

سلام خانوم معلم خوبی شما؟ وایی عجب خاطره ای شما هم؟ من از جنگ بدم میاد

آنی

سلام وای چقدر سختی کشیدین ما هم کلی همسایه جنگ زده داشتیم خیلی خونگرم و مهربون بودن

کاظم نژاد

به نشانه احترام سر تعظیم فرود می آورم خدمت شما عزیزانی که از خانه و شهر ودیارتان محروم شده و روزهای سختی را سپری کردیداز خدا ی منان سربلندی و سلامتی رو برای شما و خانواده محترمتون آرزو میکنم .