این غذا از آن هایی بود که مادرم اصلاً نمی پخت و من از زن عمویم  یاد گرفتم.دستش درد نکند. با کوفته ی تبریزی هم فرق می کند .مهمترین خصوصیتش این است که اصلاً سبزی ندارد.یک صبح تا ظهر کامل را باید برای این کار در نظر گرفت مگر این که چند نفر با هم بپزند که خودش یک سرگرمی است.

مواد لازم:

گوشت گوساله ی بدون چربی چرخ یا له شده    دویست و پنجاه گرم     

برنج سه چهارم لیوان    لپه نصف لیوان    پیاز  سه عدد    تخم مرغ خام   دو یا سه عدد   تخم مرغ آب پز  دو عدد    آرد گندم  دو قاشق غذا خوری    آلو بخارا (بدون هسته باشد بهتر است)  ده عدد     مغز گردو  چهار عدد   نمک پنج قاشق غذا خوری  زرد چوبه  پنج قاشق مربا خوری   فلفل سیاه چهار قاشق مربا خوری  دارچین دو قاشق مرباخوری    روغن یک چهارم لیوان   و سه قاشق غذا خوری

آلوها را در کمی آب خیس می کنیم.

 برنج را شسته با یک لیوان آب و یک قاشق نمک و یک قاشق مربا خوری زرد چوبه و یک قاشق روغن کته می کنیم تا قبل از این که ته دیگ ببندد.(اول با حرارت زیاد تا جوش بیاید و آبش کم شود بعد زیرش را کم می کنیم و درش را می گذاریم تا آبش کامل تمام شود. )

لپه را شسته با یک لیوان آب و یک قاشق مربا خوری زرد چوبه(اگر خوب نپخت آب اضافه کرده و دوباره می پزیم.)و حرارت کم پخته و آبش را جدا کره (برای آب کوفته نگه می داریم.)لپه ها را له یا چرخ می کنیم.

نصف یک پیاز را رنده ی ریز می کنیم.دوتا و نصف بقیه را خلالی کرده با یک چهارم لیوان روغن سرخ می کنیم.دو قاشق مربا خوری زرد چوبه می زنیم.

دو قاشق آرد را با دو قاشق رو غن تفت می دهیم.

 

 گوشت و لپه و پیاز رنده شده  و یک عدد تخم مرغ خام و یک قاشق نمک و یک قاشق زرد چوبه و دارچین و دو قاشق مربا خوری فلفل سیاه و  آرد سرخ شده را مخلوط کرده ورز می دهیم.

 حدود ده تا کوفته قلقلی کوچک تر از گردو درست می کنیم.

کوفته قلقلی ها را در روغن سرخ می کنیم.

 

برنج پخته  و  ادویه و نصف پیاز داغ ها و یک یا دو تخم مرغ خام دیگر را به بقیه ی مایه ی کوفته اضافه کرده ورز می دهیم.

 آب به اندازه ی سه چهارم ظرف روی حرارت می گذاریم تا بجوش آید.

 (بقیه ی دستور آب کوفته در ادامه ی مطلب است.)

به اندازه ای که دوست داریم مثلاً یک پرتغال از مایه بر داشته  وسطش را گود کرده درونش نصف تخم مرغ آب پز نصف مغز گردو    یک قاشق پیاز داغ  یک آلو   یک کوفته قلقلی قرار می دهیم .با کمک ملاقه یا با دست می توان کوفته را شکل داد. اگر مقدار کمتری مایه بر داریم باید مواد داخلش را کمتر کنیم مثلاَ یک چهارم تخم مرغ آب پز یا یک چهارم گردو

لبه های کوفته را جمع کرده یا یک تکه از مایه را مثل در به کوفته چسبانده درون آب کوفته می اندازیم.

 


 

آب کوفته :

 آب لپه  + پیاز داغ باقی مانده + نمک  وزردچوبه  و  فلفل سیاه  و دارچین هرچه قدر باقی مانده+ یک قاشق از مایه کوفته  + باقی مانده آلو و گردو  + آب جوش آن قدر که سه چهارم عمق ظرف را پر کند را چند دقیقه می جوشانیم. قطر ظرف باید اندازه ای باشد که کوفته ها بدون این که به هم بچسبند در آن   جا بگیرند.وگرنه باید کوفته ها را در چند نوبت بپزیم.

کوفته ها را به آرامی درون آب می اندازیم.

 اولش در ظرف را نمی گذاریم تا کمی کوفته ها خودشان را بگیرند.می شود یک کوفته ی خیلی کوچک توی آب انداخت تا ببینیم باز می شود یا نه اگر باز شد به مایع تخم مرغ خام اضافه کرده و ورز می دهیم.

از آنجایی که من همه ی دستورها را عوض می کنم به آب این کوفته رب سرخ شده و فلفل دلمه ای اضافه کردم.خوشمزه هم شد.البته با عرض پوزش از زن عموی عزیمچشمک

 

  پایان ماراتن کوفته !

پشت صحنه ی کوفته